AVX Corporation 08051A560KAT2A
08051A560KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051A560KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 56PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051A560KAT2A.pdf
Availability of 08051A560KAT2A
QUANTITY
08051A560KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051A560KAT2A
Internal Part NumberEIS-08051A560KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051A560KAT2A
Related Links08051A5, 08051A560KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051A560KAT2A Details Description
Related parts for 08051A560KAT2A
CONN PIN 18-22AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 23.7 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 250V X7R 2220 datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS PIN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HDM SMPR062F K datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT SKT M23 datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 2.5MM R/A TIN datasheet.pdf