AVX Corporation 08051A561JA16A
08051A561JA16A picture photo
Mfg. Part Number
08051A561JA16A
Brief Description
CAP CER 560PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051A561JA16A.pdf
Availability of 08051A561JA16A
QUANTITY
08051A561JA16A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051A561JA16A
Internal Part NumberEIS-08051A561JA16A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package221
Series-
PackagingTray - Waffle
Capacitance560pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051A561JA16A
Related Links08051A5, 08051A561JA16A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051A561JA16A Details Description
Related parts for 08051A561JA16A
RES SMD 13.3 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER .05" 20X4PS GOLD SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.6KV 310A Y1-CU datasheet.pdf
IC CTLR HOT SWAP 16-DFN datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 13C OLIVE datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS 0.5MM SMD R/A datasheet.pdf
RES CHAS MNT 680 OHM 5% 50W datasheet.pdf
MIC 51 P 18" RBW W/JACKSCREW datasheet.pdf