AVX Corporation 08051A561JAT2A
08051A561JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051A561JAT2A
Brief Description
CAP CER 560PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051A561JAT2A.pdf
Availability of 08051A561JAT2A
QUANTITY
08051A561JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051A561JAT2A
Internal Part NumberEIS-08051A561JAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051A561JAT2A
Related Links08051A5, 08051A561JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051A561JAT2A Details Description
Related parts for 08051A561JAT2A
FUSE GLASS 10A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 65POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 17.8NH 1A 110 MOHM SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 315V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 3.48KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HD 38999 32C 32#23 PIN PLUG datasheet.pdf
3300UF 50V 22X30MM 85C 5000H datasheet.pdf