AVX Corporation 08051A561KAT2A
08051A561KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051A561KAT2A
Brief Description
CAP CER 560PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051A561KAT2A.pdf
Availability of 08051A561KAT2A
QUANTITY
08051A561KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051A561KAT2A
Internal Part NumberEIS-08051A561KAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051A561KAT2A
Related Links08051A5, 08051A561KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051A561KAT2A Details Description
Related parts for 08051A561KAT2A
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
RES SMD 1.69K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 18A 8-SOIC datasheet.pdf
XFRMR 600:470 PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 10pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 115K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf