AVX Corporation 08051A5R1DAT2A
08051A5R1DAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051A5R1DAT2A
Brief Description
CAP CER 5.1PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051A5R1DAT2A.pdf
Availability of 08051A5R1DAT2A
QUANTITY
08051A5R1DAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051A5R1DAT2A
Internal Part NumberEIS-08051A5R1DAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.1pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051A5R1DAT2A
Related Links08051A5, 08051A5R1DAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051A5R1DAT2A Details Description
Related parts for 08051A5R1DAT2A
JFET N-CH 2MA 100MW SSSMINI-3P datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 3.16K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 100V C0G RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
RES 191K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 3POS SLD CUP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
SOCKET 31 CONTACTS SINGLE ROW datasheet.pdf
GT 19C 19#16 SKT PLUG datasheet.pdf
QPro Virtex 2.5V QML High-Reliability FPGAs IC datasheet.pdf