AVX Corporation 08051A670FAT2A
08051A670FAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051A670FAT2A
Brief Description
CAP CER 67PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051A670FAT2A.pdf
Availability of 08051A670FAT2A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
08051A670FAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051A670FAT2A
Internal Part NumberEIS-08051A670FAT2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance67pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051A670FAT2A
Related Links08051A6, 08051A670FAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051A670FAT2A Details Description
Related parts for 08051A670FAT2A
IC AMP AUDIO PWR 2.1W D 20WQFN datasheet.pdf
TVS DIODE 30.8VWM DO201AE datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 5V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 7.5MM datasheet.pdf
SENSOR 150 PSIG UNAMPLIFIED SMD datasheet.pdf
RES 221 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 530MA 351 MOHM datasheet.pdf