AVX Corporation 08051A6R2DAT2A
08051A6R2DAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051A6R2DAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6.2PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051A6R2DAT2A.pdf
Availability of 08051A6R2DAT2A
QUANTITY
08051A6R2DAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051A6R2DAT2A
Internal Part NumberEIS-08051A6R2DAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.2pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051A6R2DAT2A
Related Links08051A6, 08051A6R2DAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051A6R2DAT2A Details Description
Related parts for 08051A6R2DAT2A
RES 3M OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC XDCP SGL 64-TAP 10K 16-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 610MA 230 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125 SQ WW datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN FIBER ST PLUG SMPLX 126UM datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS SKT datasheet.pdf