AVX Corporation 08051A7R5BAT2A
08051A7R5BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051A7R5BAT2A
Brief Description
CAP CER 7.5PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051A7R5BAT2A.pdf
Availability of 08051A7R5BAT2A
QUANTITY
08051A7R5BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051A7R5BAT2A
Internal Part NumberEIS-08051A7R5BAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7.5pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051A7R5BAT2A
Related Links08051A7, 08051A7R5BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051A7R5BAT2A Details Description
Related parts for 08051A7R5BAT2A
RES 200K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR 30A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 1.5A SPAK-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 116W QUAD D 44SSOP datasheet.pdf
IC OFFLINE CTRLR PWM PROG 18SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK 12MM SEPARATOR PLATE datasheet.pdf
IC BUFFER/LINEDVR 3ST SO20 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf