AVX Corporation 08051A7R5BAT2A
08051A7R5BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051A7R5BAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 7.5PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051A7R5BAT2A.pdf
Availability of 08051A7R5BAT2A
QUANTITY
08051A7R5BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051A7R5BAT2A
Internal Part NumberEIS-08051A7R5BAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7.5pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051A7R5BAT2A
Related Links08051A7, 08051A7R5BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051A7R5BAT2A Details Description
Related parts for 08051A7R5BAT2A
CAP FILM 0.033UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
SWITCH DIP WHEEL 10POS STRGHT T/ datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 12WLP datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 97 I/O 144FBGA datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
SGE-225-2-0600L 10000C SFTY EDGE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.688" (17.48mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONN SOCKET FPC .4MM 24POS SMD datasheet.pdf