AVX Corporation 08051A870FAT2A
08051A870FAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051A870FAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 87PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051A870FAT2A.pdf
Availability of 08051A870FAT2A
QUANTITY
08051A870FAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051A870FAT2A
Internal Part NumberEIS-08051A870FAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance87pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051A870FAT2A
Related Links08051A8, 08051A870FAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051A870FAT2A Details Description
Related parts for 08051A870FAT2A
CONN HEADER .100 DUAL STR 46POS datasheet.pdf
IC DRVR LATCH 8BIT PAR IN 24SOIC datasheet.pdf
CONN PIN FFC .100 TIN datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 16-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES 8.76K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf