AVX Corporation 08051AR75CAT2A
08051AR75CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051AR75CAT2A
Brief Description
CAP CER 0.75PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051AR75CAT2A.pdf
Availability of 08051AR75CAT2A
QUANTITY
08051AR75CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051AR75CAT2A
Internal Part NumberEIS-08051AR75CAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.75pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)