AVX Corporation 08051C102MAT2P
08051C102MAT2P picture photo
Mfg. Part Number
08051C102MAT2P
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V X7R 0805
Datasheet Download
08051C102MAT2P.pdf
Availability of 08051C102MAT2P
QUANTITY
08051C102MAT2P Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051C102MAT2P
Internal Part NumberEIS-08051C102MAT2P
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051C102MAT2P
Related Links08051C1, 08051C102MAT2P Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051C102MAT2P Details Description
Related parts for 08051C102MAT2P
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP8T datasheet.pdf
CONN HDR 61POS 0.100 T/H datasheet.pdf
1016 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
381 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf