AVX Corporation 08051C102MAT4A
08051C102MAT4A picture photo
Mfg. Part Number
08051C102MAT4A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V X7R 0805
Datasheet Download
08051C102MAT4A.pdf
Availability of 08051C102MAT4A
QUANTITY
08051C102MAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051C102MAT4A
Internal Part NumberEIS-08051C102MAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051C102MAT4A
Related Links08051C1, 08051C102MAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051C102MAT4A Details Description
Related parts for 08051C102MAT4A
MOSFET P-CH 60V 1.6A 4-DIP datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOP datasheet.pdf
IC UART CMOS 5V 2MHZ 40-DIP datasheet.pdf
FUSE GLASS 6.3A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 120UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 10PWR 36SGL 1.57MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 169K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf