AVX Corporation 08051C103JAT2A
08051C103JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051C103JAT2A
Brief Description
CAP CER 10000PF 100V X7R 0805
Datasheet Download
08051C103JAT2A.pdf
Availability of 08051C103JAT2A
QUANTITY
08051C103JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051C103JAT2A
Internal Part NumberEIS-08051C103JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051C103JAT2A
Related Links08051C1, 08051C103JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051C103JAT2A Details Description
Related parts for 08051C103JAT2A
Crystal 4.0000MHz 30ppm Series 150 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch datasheet.pdf
IC DAC 8BIT MULT 20-PLCC datasheet.pdf
CONN SMA JACK 50 OHM EDGE MNT datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 250KBPS 8-SOIC datasheet.pdf
RES 5.6 OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 17.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
RES SMD 806K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf