AVX Corporation 08051C103KAZ2A
08051C103KAZ2A picture photo
Mfg. Part Number
08051C103KAZ2A
Brief Description
CAP CER 10000PF 100V X7R 0805
Datasheet Download
08051C103KAZ2A.pdf
Availability of 08051C103KAZ2A
QUANTITY
08051C103KAZ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051C103KAZ2A
Internal Part NumberEIS-08051C103KAZ2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFLEXITERM and FLEXISAFE Capacitors
Component Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFLEXITERM®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051C103KAZ2A
Related Links08051C1, 08051C103KAZ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051C103KAZ2A Details Description
Related parts for 08051C103KAZ2A
IC DAC QUAD SERIAL-INTER 16-CDIP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 100KHZ 8SO datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 1/2W MELF datasheet.pdf
SINGLE PORT SFP+ CAGE PRESS FIT datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 16A SPST datasheet.pdf
IE-GIGA-MINIMC MODULE, TX/LX-SM1 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000000MHZ SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.0082UF 5% 630VDC AXIA datasheet.pdf
TV 7C 7#20 PIN PLUG datasheet.pdf
SWITCH SELECT DPST-NC 10A 120V datasheet.pdf