AVX Corporation 08051C104JAT2A
08051C104JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051C104JAT2A
Brief Description
CAP CER 0.1UF 100V X7R 0805
Datasheet Download
08051C104JAT2A.pdf
Availability of 08051C104JAT2A
QUANTITY
08051C104JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051C104JAT2A
Internal Part NumberEIS-08051C104JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051C104JAT2A
Related Links08051C1, 08051C104JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051C104JAT2A Details Description
Related parts for 08051C104JAT2A
TRANS PNP DARL 60V 0.5A TO92 datasheet.pdf
CONN PLUG VERT MALE 225 POS PCB datasheet.pdf
CONN HEADR 7POS IDC STR SMD GOLD datasheet.pdf
TRANS PNP 32V 0.1A SOT23 datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.2A 4DSBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.2KV 30A SOT227 datasheet.pdf
CAP CER 75PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
ASSEMBLY WITH LOUVERS 59IN DOOR datasheet.pdf
RES SMD 0.56 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf