AVX Corporation 08051C104K4Z2A
08051C104K4Z2A picture photo
Mfg. Part Number
08051C104K4Z2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 100V X7R 0805
Datasheet Download
08051C104K4Z2A.pdf
Availability of 08051C104K4Z2A
QUANTITY
08051C104K4Z2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051C104K4Z2A
Internal Part NumberEIS-08051C104K4Z2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFLEXITERM and FLEXISAFE Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFLEXITERM®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)