AVX Corporation 08051C123MAT2A
08051C123MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051C123MAT2A
Brief Description
CAP CER 0.012UF 100V X7R 0805
Datasheet Download
08051C123MAT2A.pdf
Availability of 08051C123MAT2A
QUANTITY
08051C123MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051C123MAT2A
Internal Part NumberEIS-08051C123MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.012µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051C123MAT2A
Related Links08051C1, 08051C123MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051C123MAT2A Details Description
Related parts for 08051C123MAT2A
RES SMD 82K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 976K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 250MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS BOX MOUNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 12A SPDT datasheet.pdf
CAP CER 27PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf