AVX Corporation 08051C132KAT2A
08051C132KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051C132KAT2A
Brief Description
CAP CER 1300PF 100V X7R 0805
Datasheet Download
08051C132KAT2A.pdf
Availability of 08051C132KAT2A
QUANTITY
08051C132KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051C132KAT2A
Internal Part NumberEIS-08051C132KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1300pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051C132KAT2A
Related Links08051C1, 08051C132KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051C132KAT2A Details Description
Related parts for 08051C132KAT2A
CONN EDGECARD 86POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 1.82 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IDC BOX HEADER 0.050 64 POS datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 1A 30V POWERMITE datasheet.pdf
LED RED/YLW DIFF 4.8MM ROUND T/H datasheet.pdf