AVX Corporation 08051C153KAT4A
08051C153KAT4A picture photo
Mfg. Part Number
08051C153KAT4A
Brief Description
CAP CER 0.015UF 100V X7R 0805
Datasheet Download
08051C153KAT4A.pdf
Availability of 08051C153KAT4A
QUANTITY
08051C153KAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051C153KAT4A
Internal Part NumberEIS-08051C153KAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package15,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051C153KAT4A
Related Links08051C1, 08051C153KAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051C153KAT4A Details Description
Related parts for 08051C153KAT4A
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN RECEPT 24POS .049 SMT TIN datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2.21K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN BOARD STKR HDR .50" 30POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
RES 182 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 549K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
PLUGINTOP ROLLER PLUNGER SPDT datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 25V 2711 datasheet.pdf