AVX Corporation 08051C182JAT4A
08051C182JAT4A picture photo
Mfg. Part Number
08051C182JAT4A
Brief Description
CAP CER 1800PF 100V X7R 0805
Datasheet Download
08051C182JAT4A.pdf
Availability of 08051C182JAT4A
QUANTITY
08051C182JAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051C182JAT4A
Internal Part NumberEIS-08051C182JAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package15,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1800pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051C182JAT4A
Related Links08051C1, 08051C182JAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051C182JAT4A Details Description
Related parts for 08051C182JAT4A
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS VERT GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG JAM NUT RCPT 10POS datasheet.pdf
GDT 230V 20% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
DL RBBR MT DK BL .06''X16''X24" datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 6UF 5% 500VDC RADIAL datasheet.pdf