AVX Corporation 08051C183JAT4A
08051C183JAT4A picture photo
Mfg. Part Number
08051C183JAT4A
Brief Description
CAP CER 0.018UF 100V X7R 0805
Datasheet Download
08051C183JAT4A.pdf
Availability of 08051C183JAT4A
QUANTITY
08051C183JAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051C183JAT4A
Internal Part NumberEIS-08051C183JAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package15,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.018µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051C183JAT4A
Related Links08051C1, 08051C183JAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051C183JAT4A Details Description
Related parts for 08051C183JAT4A
TERM BLOCK PLUG 11POS 3.5MM datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON H 3.25-4.5MM WHT datasheet.pdf
BOX ABS ALMOND 5.62"L X 3.25"W datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 20ppm 18pF 30 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 750 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONN VERT SHELL 26POS T/H DL KEY datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 11PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf