AVX Corporation 08051C183KAJ2A
08051C183KAJ2A picture photo
Mfg. Part Number
08051C183KAJ2A
Brief Description
CAP CER 0.018UF 100V X7R 0805
Datasheet Download
08051C183KAJ2A.pdf
Availability of 08051C183KAJ2A
QUANTITY
08051C183KAJ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051C183KAJ2A
Internal Part NumberEIS-08051C183KAJ2A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.018µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051C183KAJ2A
Related Links08051C1, 08051C183KAJ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051C183KAJ2A Details Description
Related parts for 08051C183KAJ2A
CAP ALUM 1UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.91K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MINI LATCH HSG .100" SGL ROW datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.2V SSOT24-4 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONN N JACK STR CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 53.6 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf