AVX Corporation 08051C183KAT9A
08051C183KAT9A picture photo
Mfg. Part Number
08051C183KAT9A
Brief Description
CAP CER 0.018UF 100V X7R 0805
Datasheet Download
08051C183KAT9A.pdf
Availability of 08051C183KAT9A
QUANTITY
08051C183KAT9A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051C183KAT9A
Internal Part NumberEIS-08051C183KAT9A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package5,000
Series-
PackagingBulk
Capacitance0.018µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051C183KAT9A
Related Links08051C1, 08051C183KAT9A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051C183KAT9A Details Description
Related parts for 08051C183KAT9A
IC 2DRVR/2RCVR RS232 5V 16-SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 50V 16A D2PAK datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 10% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS 22AWG .100 RED datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 28POS 2MM SMD datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REDRIVER DISPLAYPORT 14VQFN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
HEX STANDOFF M5 NYLON 20MM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT SKT datasheet.pdf