AVX Corporation 08051C222J4T2A
08051C222J4T2A picture photo
Mfg. Part Number
08051C222J4T2A
Brief Description
CAP CER 2200PF 100V X7R 0805
Datasheet Download
08051C222J4T2A.pdf
Availability of 08051C222J4T2A
QUANTITY
08051C222J4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051C222J4T2A
Internal Part NumberEIS-08051C222J4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051C222J4T2A
Related Links08051C2, 08051C222J4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051C222J4T2A Details Description
Related parts for 08051C222J4T2A
POT 100K OHM 1/4W CARBON LINEAR datasheet.pdf
IC FPGA 413 I/O 780FBGA datasheet.pdf
RES 249 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 182 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC 8051 MCU 32K FLASH MEM 32-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
SCR 1200V 1290A E-PUK datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ7-12S OLIV datasheet.pdf
CAP FILM 0.0036 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf