AVX Corporation 08051C222KAZ2A
08051C222KAZ2A picture photo
Mfg. Part Number
08051C222KAZ2A
Brief Description
CAP CER 2200PF 100V X7R 0805
Datasheet Download
08051C222KAZ2A.pdf
Availability of 08051C222KAZ2A
QUANTITY
08051C222KAZ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051C222KAZ2A
Internal Part NumberEIS-08051C222KAZ2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFLEXITERM and FLEXISAFE Capacitors
Component Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFLEXITERM®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051C222KAZ2A
Related Links08051C2, 08051C222KAZ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051C222KAZ2A Details Description
Related parts for 08051C222KAZ2A
IC REG LDO 1.8V 0.1A TSOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 20NS 28SOJ datasheet.pdf
IC REG BUCK 3V 0.6A SYNC SOT-25 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RND SPACER 0.085" NYLON 22.61MM datasheet.pdf
ICL 8 OHM 20% 5.5A 16MM datasheet.pdf
MOD PWR ENT SNGL STG 2A SNAP-IN datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 5.08MM datasheet.pdf