AVX Corporation 08051C222MAT2A
08051C222MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051C222MAT2A
Brief Description
CAP CER 2200PF 100V X7R 0805
Datasheet Download
08051C222MAT2A.pdf
Availability of 08051C222MAT2A
QUANTITY
08051C222MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051C222MAT2A
Internal Part NumberEIS-08051C222MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051C222MAT2A
Related Links08051C2, 08051C222MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051C222MAT2A Details Description
Related parts for 08051C222MAT2A
RES SMD 309K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC VOLT DETECT CMOS 3.7V SC-82AB datasheet.pdf
DIAMOND LAPPING FILM 664X datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 8K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 49A 1.77 MOHM datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
INDICATOR datasheet.pdf
MICRO 37C P 3" RBW NI datasheet.pdf