AVX Corporation 08051C223KAZ2A
08051C223KAZ2A picture photo
Mfg. Part Number
08051C223KAZ2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.022UF 100V X7R 0805
Datasheet Download
08051C223KAZ2A.pdf
Availability of 08051C223KAZ2A
QUANTITY
08051C223KAZ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051C223KAZ2A
Internal Part NumberEIS-08051C223KAZ2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFLEXITERM and FLEXISAFE Capacitors
Component Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFLEXITERM®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051C223KAZ2A
Related Links08051C2, 08051C223KAZ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051C223KAZ2A Details Description
Related parts for 08051C223KAZ2A
TRIMMER 5M OHM 0.75W TH datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 4.9V SNT-4A datasheet.pdf
RELAY SSR SPST 28A W/HEATSINK ZC datasheet.pdf
FIXED IND 7.8UH 8A 13.6 MOHM SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 92 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf