AVX Corporation 08051C224KAT2A
08051C224KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051C224KAT2A
Brief Description
CAP CER 0.22UF 100V X7R 0805
Datasheet Download
08051C224KAT2A.pdf
Availability of 08051C224KAT2A
QUANTITY
08051C224KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051C224KAT2A
Internal Part NumberEIS-08051C224KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051C224KAT2A
Related Links08051C2, 08051C224KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051C224KAT2A Details Description
Related parts for 08051C224KAT2A
IC LINE RCVR QUAD CMOS 16-TSSOP datasheet.pdf
LABEL INK JET POLYEST .38X1.88" datasheet.pdf
IC OPAMP GP 45MHZ RRO 14SO datasheet.pdf
IC SNG RS-232 DVR/RCVR 16-SSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 78VWM 126VC SMC datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
8352-6 CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
RES 46.4K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC CTLR HOT SWAP -48V 8VSSOP datasheet.pdf
CAP CER 36PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf