AVX Corporation 08051C301JAT2A
08051C301JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051C301JAT2A
Brief Description
CAP CER 300PF 100V X7R 0805
Datasheet Download
08051C301JAT2A.pdf
Availability of 08051C301JAT2A
QUANTITY
08051C301JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051C301JAT2A
Internal Part NumberEIS-08051C301JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance300pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051C301JAT2A
Related Links08051C3, 08051C301JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051C301JAT2A Details Description
Related parts for 08051C301JAT2A
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH TACT SPST-NO 0.125A 24V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X10MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
RES 5.76K OHM 7W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP6T datasheet.pdf
RES 36K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf