AVX Corporation 08051C331KAJ2A
08051C331KAJ2A picture photo
Mfg. Part Number
08051C331KAJ2A
Brief Description
CAP CER 330PF 100V X7R 0805
Datasheet Download
08051C331KAJ2A.pdf
Availability of 08051C331KAJ2A
QUANTITY
08051C331KAJ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051C331KAJ2A
Internal Part NumberEIS-08051C331KAJ2A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051C331KAJ2A
Related Links08051C3, 08051C331KAJ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051C331KAJ2A Details Description
Related parts for 08051C331KAJ2A
STRAIN RELIEF 24 POS datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .151" .125"L datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 1% 2W MELF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
INSERTION MODULE 10CKT RT datasheet.pdf
TERM BLOCK MOD FEED-THROUGH datasheet.pdf
2MM PIN STRIP HEADER 32 POSITION datasheet.pdf
PLIERS LONG NOSE 6.63" datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS datasheet.pdf