AVX Corporation 08051C331KAT2A
08051C331KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051C331KAT2A
Brief Description
CAP CER 330PF 100V X7R 0805
Datasheet Download
08051C331KAT2A.pdf
Availability of 08051C331KAT2A
QUANTITY
08051C331KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051C331KAT2A
Internal Part NumberEIS-08051C331KAT2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051C331KAT2A
Related Links08051C3, 08051C331KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051C331KAT2A Details Description
Related parts for 08051C331KAT2A
BATTERY PK 12.0V C SIZE ALKALINE datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1000V 15A TO-268 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 28MHZ 8DIP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 4.3M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 40POS 0.5MM datasheet.pdf