AVX Corporation 08051C391JAT2A
08051C391JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051C391JAT2A
Brief Description
CAP CER 390PF 100V X7R 0805
Datasheet Download
08051C391JAT2A.pdf
Availability of 08051C391JAT2A
QUANTITY
08051C391JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051C391JAT2A
Internal Part NumberEIS-08051C391JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package12,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051C391JAT2A
Related Links08051C3, 08051C391JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051C391JAT2A Details Description
Related parts for 08051C391JAT2A
FIXED IND 680UH 640MA 1.4 OHM datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWAY 2POS DL .100 datasheet.pdf
SENSOR 500PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
RES 47.0K OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V R2H 0603 datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 2SMD datasheet.pdf
RES 2.32K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SR HDR .197DE 18 ASY ST GLD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT PIN datasheet.pdf
PLUG HSG, MINI VP 1.0MM W TO B C datasheet.pdf