AVX Corporation 08051C471KA12A
08051C471KA12A picture photo
Mfg. Part Number
08051C471KA12A
Brief Description
CAP CER 470PF 100V X7R 0805
Datasheet Download
08051C471KA12A.pdf
Availability of 08051C471KA12A
QUANTITY
08051C471KA12A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051C471KA12A
Internal Part NumberEIS-08051C471KA12A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051C471KA12A
Related Links08051C4, 08051C471KA12A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051C471KA12A Details Description
Related parts for 08051C471KA12A
IC OPAMP GP 600KHZ 8SOIC datasheet.pdf
HEAT SHRINK FPVW 1/16 BLACK 1000 datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 665MA 220 MOHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 350W datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT datasheet.pdf
LCD MOD GRAPH 132X32 BLUE datasheet.pdf
IC LED Driver Linear PWM Dimming 25mA Signage 56-QFN (8x8) datasheet.pdf
CAP FILM 1 NF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf