AVX Corporation 08051C471KAT2A
08051C471KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051C471KAT2A
Brief Description
CAP CER 470PF 100V X7R 0805
Datasheet Download
08051C471KAT2A.pdf
Availability of 08051C471KAT2A
QUANTITY
08051C471KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051C471KAT2A
Internal Part NumberEIS-08051C471KAT2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051C471KAT2A
Related Links08051C4, 08051C471KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051C471KAT2A Details Description
Related parts for 08051C471KAT2A
RES SMD 6.81 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPDT 6A 5V datasheet.pdf
ID ISC.PRH101-B BLUETOOTH READER datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV OPEN COLL 8SSOP datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM40H/MC40M/MDM40H datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 59 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 82K OHM 20SOIC datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf