AVX Corporation 08051C474KAT2A
08051C474KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051C474KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.47UF 100V X7R 0805
Datasheet Download
08051C474KAT2A.pdf
Availability of 08051C474KAT2A
QUANTITY
08051C474KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051C474KAT2A
Internal Part NumberEIS-08051C474KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051C474KAT2A
Related Links08051C4, 08051C474KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051C474KAT2A Details Description
Related parts for 08051C474KAT2A
CONN HEADER .100 SINGL STR 27POS datasheet.pdf
CAP CER 68PF 16V NP0 0201 datasheet.pdf
FUSE GLASS 500MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 WW datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 250MA 400 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADR 66POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 8.5A 10.2 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 400UF 20% 100V FLATPACK datasheet.pdf