AVX Corporation 08051C474KAT2A
08051C474KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051C474KAT2A
Brief Description
CAP CER 0.47UF 100V X7R 0805
Datasheet Download
08051C474KAT2A.pdf
Availability of 08051C474KAT2A
QUANTITY
08051C474KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051C474KAT2A
Internal Part NumberEIS-08051C474KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051C474KAT2A
Related Links08051C4, 08051C474KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051C474KAT2A Details Description
Related parts for 08051C474KAT2A
TRIAC ALTERNISTOR 600V TO218X datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC GATE OR/NO QUAD 4INPUT 28PLCC datasheet.pdf
QT1106 WHEEL/SLIDER CHIP W/7KEYS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 352 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 79POS SKT datasheet.pdf
RES 1 OHM 10W 1% RADIAL datasheet.pdf