AVX Corporation 08051C561K4T2A
08051C561K4T2A picture photo
Mfg. Part Number
08051C561K4T2A
Brief Description
CAP CER 560PF 100V X7R 0805
Datasheet Download
08051C561K4T2A.pdf
Availability of 08051C561K4T2A
QUANTITY
08051C561K4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051C561K4T2A
Internal Part NumberEIS-08051C561K4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package12,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051C561K4T2A
Related Links08051C5, 08051C561K4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051C561K4T2A Details Description
Related parts for 08051C561K4T2A
CONN RCPT .100" 62POS DUAL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPA2016D2 datasheet.pdf
SOCKET DIN RAIL RELAY 11PIN OCT datasheet.pdf
CAP CER 7.4PF 50V U2J 0402 datasheet.pdf
CABLE 3COND 14AWG BLACK 500' datasheet.pdf
RES 121 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf