AVX Corporation 08051C681KAT2A
08051C681KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051C681KAT2A
Brief Description
CAP CER 680PF 100V X7R 0805
Datasheet Download
08051C681KAT2A.pdf
Availability of 08051C681KAT2A
QUANTITY
08051C681KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051C681KAT2A
Internal Part NumberEIS-08051C681KAT2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance680pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051C681KAT2A
Related Links08051C6, 08051C681KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051C681KAT2A Details Description
Related parts for 08051C681KAT2A
RELAY OPTO 1500V 20MA 6-SMD datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 SQ WW datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 3A 66 MOHM SMD datasheet.pdf
5130 APPLIANCE INLET FILTER 16A datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 24-72V 1.05A datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LTC3100EUD datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
PWRBLADE RA REC datasheet.pdf
CAP FILM 150UF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf