AVX Corporation 08051C751KAT2A
08051C751KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051C751KAT2A
Brief Description
CAP CER 750PF 100V X7R 0805
Datasheet Download
08051C751KAT2A.pdf
Availability of 08051C751KAT2A
QUANTITY
08051C751KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051C751KAT2A
Internal Part NumberEIS-08051C751KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package12,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance750pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051C751KAT2A
Related Links08051C7, 08051C751KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051C751KAT2A Details Description
Related parts for 08051C751KAT2A
VARISTOR 387V 15KA DISC RADIAL datasheet.pdf