AVX Corporation 08051C822KAT2A
08051C822KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051C822KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 8200PF 100V X7R 0805
Datasheet Download
08051C822KAT2A.pdf
Availability of 08051C822KAT2A
QUANTITY
08051C822KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051C822KAT2A
Internal Part NumberEIS-08051C822KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051C822KAT2A
Related Links08051C8, 08051C822KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051C822KAT2A Details Description
Related parts for 08051C822KAT2A
INLET C14 SLD 2.5MM PNL SNAP-IN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 162VWM 287VC DO204AC datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 0.25W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 500V C0H RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
CABLE 9COND 28AWG SHLD 500' datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
CABLE 16POS .100 JUMPER 7 INCH datasheet.pdf
TOOL ACC datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 40KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
LED 4.7MM GREEN DIFFUSED RA CBI datasheet.pdf