AVX Corporation 08051C911KAT2A
08051C911KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051C911KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 910PF 100V X7R 0805
Datasheet Download
08051C911KAT2A.pdf
Availability of 08051C911KAT2A
QUANTITY
08051C911KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051C911KAT2A
Internal Part NumberEIS-08051C911KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package12,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance910pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051C911KAT2A
Related Links08051C9, 08051C911KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051C911KAT2A Details Description
Related parts for 08051C911KAT2A
RES SMD 33.2 OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI M10-1.0 6G 4.5V datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR FSBB20CH60 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
RES SMD 2.61K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
INDICATOR NEON GREEN PANEL MNT datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V HCSL 25PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 1.0V 4-USP datasheet.pdf
CONN HOUSING RECEPT 8POS datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 3.3NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf