AVX Corporation 08051C911KAT2A
08051C911KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051C911KAT2A
Brief Description
CAP CER 910PF 100V X7R 0805
Datasheet Download
08051C911KAT2A.pdf
Availability of 08051C911KAT2A
QUANTITY
08051C911KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051C911KAT2A
Internal Part NumberEIS-08051C911KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package12,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance910pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051C911KAT2A
Related Links08051C9, 08051C911KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051C911KAT2A Details Description
Related parts for 08051C911KAT2A
IC FLASH 1MBIT 90NS 48TSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 5.08MM datasheet.pdf
THYRISTOR 40A 8SOIC datasheet.pdf
CBL RIBN 30COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
POWER ENTRY FILTERED 3A SCREW datasheet.pdf
RND SPACER 0.125" NYLON 24.51MM datasheet.pdf