AVX Corporation 08051J0R4BBTTR
08051J0R4BBTTR picture photo
Mfg. Part Number
08051J0R4BBTTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 0.4PF 100V 0805
Datasheet Download
08051J0R4BBTTR.pdf
Availability of 08051J0R4BBTTR
QUANTITY
08051J0R4BBTTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051J0R4BBTTR
Internal Part NumberEIS-08051J0R4BBTTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.40pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated100V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.079" L x 0.050" W (2.01mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)0.044" (1.13mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051J0R4BBTTR
Related Links08051J0, 08051J0R4BBTTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051J0R4BBTTR Details Description
Related parts for 08051J0R4BBTTR
IC OFFLINE SWIT SMPS CM SOT223 datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 140MA 5 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DHVQFN datasheet.pdf
MBXL R/A HDR STR 2ACP RAISED datasheet.pdf
CONN HDR 9POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
IC ADC 20BIT 250KSPS 16DFN datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 180POS 3ROWS VERT GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 1A datasheet.pdf