AVX Corporation 08051J100GBTTR\500
08051J100GBTTR\500 picture photo
Mfg. Part Number
08051J100GBTTR\500
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 10PF 100V 0805
Datasheet Download
08051J100GBTTR\500.pdf
Availability of 08051J100GBTTR\500
QUANTITY
08051J100GBTTR\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051J100GBTTR\500
Internal Part NumberEIS-08051J100GBTTR\500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.079" L x 0.050" W (2.01mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)0.044" (1.13mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051J100GBTTR\500
Related Links08051J100, 08051J100GBTTR\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051J100GBTTR\500 Details Description
Related parts for 08051J100GBTTR\500
IC RELAY PHOTOVO 100V 550MA 8SMD datasheet.pdf
SPACER FOR PANEL MNT LENS datasheet.pdf
IC REG CTRLR DUAL FIX/ADJ 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 120PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 1.5GHZ 1295FCBGA datasheet.pdf
MOD FRAME SNGL GANG 2PORT IVORY datasheet.pdf
RES SMD 8.06K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 470UF 4V 2917 datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 4.7K OHM 10SRT datasheet.pdf
MKP 0.82UF 5% 2000VDC DRAWING T2 datasheet.pdf
FUSE LK CPS N 150A NRB 23" datasheet.pdf