AVX Corporation 08051J1R8ABTTR
08051J1R8ABTTR picture photo
Mfg. Part Number
08051J1R8ABTTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 1.8PF 100V 0805
Datasheet Download
08051J1R8ABTTR.pdf
Availability of 08051J1R8ABTTR
QUANTITY
08051J1R8ABTTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051J1R8ABTTR
Internal Part NumberEIS-08051J1R8ABTTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.8pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated100V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.079" L x 0.050" W (2.01mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)0.044" (1.13mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051J1R8ABTTR
Related Links08051J1, 08051J1R8ABTTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051J1R8ABTTR Details Description
Related parts for 08051J1R8ABTTR
WASHER SHOULDER #8 NYLON datasheet.pdf
VARISTOR 184V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 76.8 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES 11.5 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 291 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 10.6V 0.08A 8DIP datasheet.pdf
CTX64 RCPT TERM ST SN S DWIND MS datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.15A datasheet.pdf