AVX Corporation 08051J2R2BBTTR\M
08051J2R2BBTTR\M picture photo
Mfg. Part Number
08051J2R2BBTTR\M
Brief Description
CAP THIN FILM 2.2PF 100V 0805
Datasheet Download
08051J2R2BBTTR\M.pdf
Availability of 08051J2R2BBTTR\M
QUANTITY
08051J2R2BBTTR\M Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051J2R2BBTTR\M
Internal Part NumberEIS-08051J2R2BBTTR\M
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated100V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.079" L x 0.050" W (2.01mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)0.044" (1.13mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051J2R2BBTTR\M
Related Links08051J2R, 08051J2R2BBTTR\M Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051J2R2BBTTR\M Details Description
Related parts for 08051J2R2BBTTR\M
BATTERY PACK NIMH 12.0V 750MAH datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 11.1 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 6 POS R/A SMD 1.0MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf