AVX Corporation 08051J2R7BAWTR
08051J2R7BAWTR picture photo
Mfg. Part Number
08051J2R7BAWTR
Brief Description
CAP THIN FILM 2.7PF 100V 0805
Datasheet Download
08051J2R7BAWTR.pdf
Availability of 08051J2R7BAWTR
QUANTITY
08051J2R7BAWTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051J2R7BAWTR
Internal Part NumberEIS-08051J2R7BAWTR
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-F®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.7pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated100V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.079" L x 0.050" W (2.01mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)0.029" (0.73mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051J2R7BAWTR
Related Links08051J2, 08051J2R7BAWTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051J2R7BAWTR Details Description
Related parts for 08051J2R7BAWTR
CIR BRKR THRM 2A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CIR BRKR 15A 250VAC 65VDC datasheet.pdf
SWITCH SIM ROLL LEVER ASSMBLY datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSC TCXO 19.2MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.5V datasheet.pdf
ATTENUATOR 0 DB DC 18GHZ datasheet.pdf