AVX Corporation 08051J6R2BBTTR
08051J6R2BBTTR picture photo
Mfg. Part Number
08051J6R2BBTTR
Brief Description
CAP THIN FILM 6.2PF 100V 0805
Datasheet Download
08051J6R2BBTTR.pdf
Availability of 08051J6R2BBTTR
QUANTITY
08051J6R2BBTTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051J6R2BBTTR
Internal Part NumberEIS-08051J6R2BBTTR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated100V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.079" L x 0.050" W (2.01mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)0.044" (1.13mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051J6R2BBTTR
Related Links08051J6, 08051J6R2BBTTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051J6R2BBTTR Details Description
Related parts for 08051J6R2BBTTR
IC 5DRV/3RCV RS232 5V 24-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 5A TO220-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK II DR STRAIGHT RET datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONN PLUG 19 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 22.6 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 20PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf