AVX Corporation 08051J6R8BBTTR\500
08051J6R8BBTTR\500 picture photo
Mfg. Part Number
08051J6R8BBTTR\500
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 6.8PF 100V 0805
Datasheet Download
08051J6R8BBTTR\500.pdf
Availability of 08051J6R8BBTTR\500
QUANTITY
08051J6R8BBTTR\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051J6R8BBTTR\500
Internal Part NumberEIS-08051J6R8BBTTR\500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated100V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.079" L x 0.050" W (2.01mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)0.044" (1.13mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051J6R8BBTTR\500
Related Links08051J6R8, 08051J6R8BBTTR\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051J6R8BBTTR\500 Details Description
Related parts for 08051J6R8BBTTR\500
IDC CABLE - MKS50K/MC50M/X datasheet.pdf
CONN SPADE 16-22 AWG #6 RED PIDG datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 31.77UH SMD datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT RCPT 26POS datasheet.pdf
LED T1-3/4 QUAD GRN 563NM RA PCB datasheet.pdf
RES 499 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
ANT TUF DUCK VHF 217-227MHZ BNX datasheet.pdf
ROCKER OPERATOR FOR INCANDSCENT datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ24B PG29 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 12V datasheet.pdf